Pogoda

Zegar

Kalendarz

Dzisiaj jest: 27 Czerwiec 2026    |    Imieniny obchodzą: Cyryl, Maryla, Władysław

Cytat dnia

Wystarczy podejść bliżej, aby zrozumieć, co można stracić.

Niedobór węgla na polskim rynku sprawił, że klienci czeskiej kopalni rzucili się do zawierania długoterminowych umów już we wrześniu.
PG Silesia, największa z trzech prywatnych kopalni w Polsce, o chudych latach może na razie zapomnieć. Już we wrześniu podpisała umowy na sprzedaż węgla w latach 2019-21 r. Nie wystarczyło dla wszystkich chętnych.
Jan Marinov zarządza PG Silesia od marca 2018 r. Skupia się na inwestycjach optymalizujących produkcję, skoków rozwojowych nie planuje.
OPTYMALIZOWAĆ, NIE SZALEĆ:
— Klientom zależy dziś na zapewnieniu sobie stabilnych dostaw w długim okresie. Dlatego zainteresowanie było widoczne — mówi Jan Marinov, prezes PG Silesia.
Bez straty, w końcu
Kopalnia należy do czeskiego koncernu EPH (Energeticky a prumyslovy holding), kontrolowanego przez Daniela Kretinsky’ego, jednego z najbogatszych Czechów. EPH kupił nieczynną kopalnię w 2010 r., by po znaczących inwestycjach i modernizacji ponownie ją uruchomić.

Czytaj więcej: PG Silesia ma trzy lata z głowy

 

 

 

30 października 1979 r. w Kopalni Węgla kamiennego „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach miała miejsce katastrofa górnicza, jeden z najtragiczniejszych wypadków w górnictwie.
Na głębokości 460 metrów pojawił się ogień w rejonie przenośnika taśmowego zainstalowanego w upadowej transportowej. Jego najbardziej prawdopodobną przyczyną było zapalenie się taśmy przenośnika od urządzenia napędzającego taśmociąg, po zablokowaniu biegu taśmy. Pożar odciął pod ziemią i pozbawił życia 22 zatrudnionych w tym rejonie górników.
Mieszkańcy miasta dotąd wspominają mszę odprawioną w kopalni przez bp. Czesława Domina z Katowic w pierwszą rocznicę katastrofy, na którą przybyli wierni z całej okolicy. Przypominają też, że katastrofa z 1979 r. była inspiracją dla projektu pobliskiego kościoła św. Barbary - poświęconego w 1992 r. Projektant, Antoni Czernow, tak ukształtował bryłę świątyni, by przypominała płomienie.
W asyście warty honorowej pełnionej przez ratowników górniczych, jak co roku, Zarząd, Dyrekcja, kierownictwo Przedsiębiorstwa Górniczego SILESIA, przewodniczący organizacji związkowych działających przy PG SILESIA, pracownicy kopalni oraz burmistrz Marian Błachut wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Damianem Żelaznym i zastępcą burmistrza Pawłem Mrowcem złożyli w 39 rocznicę tego bolesnego wydarzenia wieńce pod pomnikiem upamiętniającym ofiary tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w kopalni Silesia.

 

 

 

 

W piątek, 19 października, odbyło się VIII Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Związku Zawodowego „KADRA” przy Przedsiębiorstwie Górniczym „SILESIA” Sp. z o.o. w Czechowicach – Dziedzicach.
Wcześniej, w dniach od 24 września do 28 września br., członkowie Związku wybierali 50 delegatów, którzy reprezentowali ich na ww. Zebraniu. W sali obrad na liście obecności podpisało się 48 delegatów co stanowiło 96%. Zdjęcia wykonane przez Mirosława Przemyka można zobaczyć TUTAJ
Wszystkich zgromadzonych powitał ustępujący przewodniczący Tomasz Szpyrka, a w sali obrad oprócz delegatów obecni byli: Bogusław Studencki – wiceprzewodniczący Porozumienia Związków Zawodowych KADRA, Mariusz Wakuła – członek Zarządu Głównego PZZ KADRA, Bronisław Matura – przewodniczący Sekcji Seniorów ZZ KADRA przy PG SILESIA, Stanisław Pindel, Edward Buchtyar i Wiesław Walaszczyk również reprezentujący Sekcję Seniorów.
Funkcję przewodniczącego Zebrania pełnili Stanisław Pindel i Piotr Adamiec, protokolantami byli Monika Krawczyk i Edward Buchtyar, w Komisji Uchwał i Wniosków pracowali Marian Derlich i Mirosław Byblewski, a w Komisji Mandatowo – Skrutacyjnej Jerzy Zużałek, Tomasz Okolus, Jerzy Kocur i Wiesław Walaszczyk.

Czytaj więcej: Tomasz Szpyrka ponownie szefem Związku

Zarząd Związku Zawodowego "KADRA" przy PG SILESIA zaprasza płeć piękną do udziału w Combrze Babskim, który odbędzie się 30 listopada o godz. 17:00 w Dworku Eureka.

Liczne atrakcje!!!

Nie może Cię tam zabraknąć Smile !

Szczegóły na plakacie.

Związek Zawodowy KADRA zaprasza na XXXVI Spotkanie Gwarków PG SILESIA, które odbędzie się w Dworku Eureka, Czechowice-Dziedzice, ul. B. Prusa 64 w dniu 16 listopada 2018 r. o godz. 17:00.
Zarząd ZZ Kadra zaprasza do udziału w Karczmie wszystkich Pracowników PG SILESIA oraz MSE Sp. z o.o. Osoby zainteresowane udziałem lub nabyciem pamiątkowego kufla proszone są o wpisanie się do dnia 5 listopada 2018 r. na listy u kolegów:

Lista nr 1 kol. Tomasz Szpyrka

Lista nr 4 kol. Piotr Pietryka

Lista nr 8 kol. Mirosław Hulbój

Lista nr 2 kol. Przemysław Kubliński

Lista nr 5 kol. Bogdan Antonik

Lista nr 9 kol. Marian Derlich

Lista nr 3 kol. Szymon Adamecki

Lista nr 7 kol. Piotr Adamiec

 

 

 

 

oraz codziennie w siedzibie ZZ Kadra w godzinach od 6:00 do 14:30.
Przy zapisie należy dokonać wpłaty 20 zł (koszt uczestnictwa). Po załatwieniu formalności należy zgłosić się do Działu Socjalnego w celu wypełnienia i podpisania oświadczenia.

Nasi partnerzy:    Partner 1      Partner 1      Partner 1       Partner 1

Joomla Templates - by Joomlage.com