Pogoda

Zegar

Kalendarz

Dzisiaj jest: 26 Czerwiec 2026    |    Imieniny obchodzą: Paulina, Jan, Paweł

Cytat dnia

Osła i batem do galopu nie zmusisz.

XXXII Spotkanie Gwarków PG SILESIA organizowane przez Związek Zawody KADRA i SITG przy PG SILESIA przeszło do historii. Zdjęcia TUTAJ i TUTAJ
W piątek, 21 listopada, w Dworku Eureka w Czechowicach-Dziedzicach zebrało się przeszło 500 Gwarków, by wraz z Kabaretem Jestem z Piekar Śląskich wprowadzić do górniczego stanu nowych fuksów oraz powspominać na wesoło zdarzenia z całego roku. Oj, dostało się, co niektórym …. Zgodnie, jednak z tradycją nikomu nie wolno się było obrazić i każdy wyróżnionych gwarków z godnością przyjął ucieszne wierszyki i związane z nimi gadżety.

Czytaj więcej: Karczma, Karczma .... i po Karczmie

Z okazji Górniczego Święta - ,,Barbórki”
Zarząd ZZ Kadra• składa wszystkim Pracownikom PG SILESIA
najszczersze życzenia wszelkiej pomyślności
w życiu osobistym i pracy zawodowej.
Życzymy, aby praca w górnictwie
– trudna i ofiarna – dawała Wam dużo satysfakcji i osobistych korzyści.
Życzymy także dobrego zdrowia oraz spełnienia wszystkich marzeń.
Niech Święta Barbara ma Was zawsze w swej opiece.

ZZ KADRA organizuje wyjście na występ Kabaretu Pod Wyrwigroszem w jego Jubileuszowym programie pt. Variaté, czyli czego nie zobaczysz w radio i nie usłyszysz w telewizji, który odbędzie się 30 stycznia 2015 roku w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach o godz. 17.00.
Cena biletu: 50 zł;
Członkowie ZZ •KADRA• - bezpłatnie, osoby towarzyszące  - 45 zł.
Zapisy i wpłaty do 17 grudnia w biurze ZZ•KADRA•.    
Ilość bezpłatnych biletów ograniczona.

 

Szymon  Adamecki to dyrektor Departamentu w PG Silesia, to członek rady nadzorczej PG Silesia, zastępca kierownika kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego, członek Komisji ds. Ochrony Powierzchni przy Wyższym Urzędzie Górniczym, członek Regionalnej Izby Gospodarczej, to ojciec dwóch synów, mąż, zapalony podróżnik, narciarz, żeglarz, pasjonat dobrej kuchni, ale przede wszystkim to oddany mieszkaniec Czechowic-Dziedzic. Wywodzi się z rodziny o silnych tradycjach górniczych, zarówno dziadek jak i ojciec byli pracownikami Działu Mierniczo-Geologicznego w kopalni Silesia, po latach Szymon Adamecki został jego kierownikiem. To właśnie za ich sprawą zdecydował się na naukę w Technikum Górniczym w Katowicach, a następnie na studia na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Szeregi pracowników KWK Silesia zasilił w roku 1995, rozpoczynając pracę w Dziale Mierniczo-Geologicznym. Wkrótce po tym zdobył uprawnienia mierniczego górniczego, został zastępcą, a następnie kierownikiem działu. Obecnie pełni funkcję dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Złożem. Prywatnie to człowiek ciekawy świata, doskonały obserwator o wielkim zamiłowaniu do kontaktów z ludźmi, który nie pozostawia nic przypadkowi, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. To właśnie te cechy oraz zdobyte doświadczenie sprawiają, że odnosi sukcesy na powierzonym mu stanowisku.

Czytaj więcej: Właściwy człowiek na właściwym miejscu

 

 

 

                              Jak co roku, w rocznice tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w kopalni Silesia, tak i dzisiaj kierownictwo PG SILESIA wraz z organizacjami związkowymi złożyło pod pomnikiem stojącym przy wejściu do kopalni wiązanki kwiatów i zapaliło znicze.
35 lat temu, 30 października 1979 roku wydarzyła się katastrofa górnicza w kopalni Silesia — w pożarze śmierć poniosło wówczas 22 górników. Wielu zostało bardzo ciężko poparzonych. Choć szczegółów akcji ratowniczej nie ujawniano, wiadomo m.in., że była to jedna z najdłuższych akcji w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego - trwała od 30 października do 18 grudnia 1979 r. (Pożar na głębokości 460 metrów pojawił się w rejonie przenośnika taśmowego zainstalowanego w upadowej transportowej. Jego najbardziej prawdopodobną przyczyną było zapalenie się taśmy przenośnika od urządzenia napędzającego taśmociąg, po zablokowaniu biegu taśmy. Pożar odciął pod ziemią górników.
Jak relacjonował publicysta Jan Dziadul, który na powierzchni obserwował akcję ratowniczą, ratownicy opowiadali, jak metr po metrze schładzali strop i wszystko dokoła, by czołgać się w ich kierunku. Po paru minutach pracy konieczna była zmiana drużyny. Po wielu dniach ratownicy zaczęli wywozić zdeformowane pod wpływem temperatury ciała górników.
Mieszkańcy miasta dotąd wspominają mszę odprawioną tam przez bp. Czesława Domina z Katowic w pierwszą rocznicę katastrofy, na którą przybyli wierni z całej okolicy. Przypominają też, że katastrofa z 1979 r. była inspiracją dla projektu pobliskiego kościoła św. Barbary - poświęconego w 1992 r. Projektant Antoni Czernow tak ukształtował bryłę świątyni, by przypominała płomienie.)

 

Nasi partnerzy:    Partner 1      Partner 1      Partner 1       Partner 1

Joomla Templates - by Joomlage.com