
Pogoda
Zegar
Kalendarz
Cytat dnia
|
Jest cała ziemia samotności i tylko jedna grudka twojego uśmiechu.
|
28 listopada wystosowaliśmy pismo do premiera Donald Tuska oraz Prezydenta RP i Ministra Aktywów Państwowych. Poniżej treść pisma i odpowiedź na zdjęciu po lewej:
Szanowny Pan
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów RP
Szanowny Panie Premierze,
jako przedstawiciele Pracowników zatrudnionych w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia Sp. z o.o. w Czechowicach-Dziedzicach (największej w Polsce prywatnej kopalni i jednocześnie największego pracodawcy w powiecie bielskim), zatrudniającym 1500 osób, pragniemy zwrócić Pana uwagę na nierównoprawne traktowanie kopalń, a tym samym ich załóg przez Rząd RP.
Podpisana 28 maja 2021 roku Umowa Społeczna w sprawie transformacji górnictwa i województwa śląskiego określająca zasady oraz tempo procesu stopniowego wygaszania górnictwa węgla kamiennego w Polsce i zawierająca m.in. gwarancje zatrudnienia oraz osłon socjalnych dla górników, a także system dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych w kopalniach nie obejmuje Pracowników naszej kopalni, a przecież wszyscy powinni być równi wobec prawa, PG Silesia funkcjonuje na tym samym rynku, pracownicy PG Silesia płacą podatki do tego samego budżetu, co pracownicy pozostałych kopalń, właściciel PG Silesia również płaci wszystkie podatki, opłaty, itp. do budżetu państwa, czy też lokalnych samorządów, a nie otrzymuje ze strony państwa polskiego żadnego wsparcia, wręcz przeciwnie, musi borykać się z nieuczciwą konkurencją ze strony państwowych kopalń.
Grupa Bumech, właściciel czechowickiej kopalni Silesia, przekazała informacje na temat swojej sytuacji finansowej w trzecim kwartale 2024 roku. Spółka podała, że po dziewięciu miesiącach miała 371,2 mln zł przychodów i 76,7 mln zł straty netto. Słabnąca z miesiąca na miesiąc sprzedaż w trzecim kwartale była jedną z przesłanek do złożenia wniosku o restrukturyzacje w trybie sanacyjnym przez PG Silesia, która pomimo trudnej sytuacji kontynuuje działalność operacyjną.
- Zaprezentowane wyniki są konsekwencją ciężkiej sytuacji na rynku oraz wystąpienia niekorzystnych czynników wewnętrznych. W trzecim kwartale popyt sukcesywnie z miesiąca na miesiąc słabł. Sierpień i wrzesień był odpowiednio trzecim i drugim najsłabszym przychodowo miesiącem w tym roku. Pomimo zbliżającego się sezonu grzewczego do września nie obserwowaliśmy wzrostu popytu - powiedział Michał Kończak, wiceprezes zarządu Bumech S.A.
Kończak dodał, że był to "kolejny impuls do podjęcia decyzji przez zarząd PG Silesia o złożeniu wniosku o restrukturyzację w trybie sanacyjnym". - Mimo że "SILESIA" podjęła działania, takie jak redukcja kosztów i zmiana asortymentu produkcji, nie wystarczyły one, by zniwelować problemy - stwierdził.
W połowie października PG Silesia poinformowało o zamiarze złożenia wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego. Decyzję tę podjęto po licznych wcześniejszych próbach restrukturyzacji kosztowej i organizacyjnej, które jednak nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. W znacznym stopniu do pogorszenia sytuacji przyczyniły się zarówno czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne. Zarząd kopalni ocenił, że restrukturyzacja pozwoli na odbudowanie stabilnej pozycji finansowej spółki w dłuższym okresie.






