Pogoda

Zegar

Kalendarz

Dzisiaj jest: 26 Czerwiec 2026    |    Imieniny obchodzą: Paulina, Jan, Paweł

Cytat dnia

Osła i batem do galopu nie zmusisz.

Po roku przygotowań rusza wydobycie ze ściany 163 w pokładzie 315, około 840 metrów pod ziemią. Wydobywalne zasoby na tej ścianie szacuje się na 861 tysięcy ton. W komunikacie spółki Bumech możemy przeczytać, że ze względu na parametry techniczne węgla z tego rejonu, w tym niskie zapopielenie, niską zawartość siarki oraz wysoką kaloryczność, jest on opałem zaliczanym do najwyższej klasy produktów na rynku paliw stałych.
Spółka Bumech, właściciel kopalni Silesia poinformowała, że czechowicki zakład pracuje w systemie jednościanowym z okresowym przejściem na system dwuścianowy. Uruchomiona pod koniec października ściana o długości do 260 metrów i wysokości pokładu węgla do 3,2 metra ma być eksploatowana, podobnie jak poprzednia, systemem ścianowym z zawałem stropu. Wydobycie odbywa się w rejonie gmin Bestwina i Miedźna.
Eksploatacja ściany 163 planowana jest na okres około 9 miesięcy, a wydobycie dobowe ma sięgać od 4300 do 5000 ton na dobę.
- Przejście załóg z poprzedniej ściany na nową musi zostać przeprowadzone płynnie, bez żadnych przestojów. W grę wchodzi bowiem utrzymanie wielkości wydobycia, a także zapewnienie bezpieczeństwa ruchu i pracowników - podkreśla Michał Kończak, wiceprezes zarządu PG Silesia.

Czytaj więcej: Kopalnia Silesia uruchamia wydobycie na nowej ścianie. Zasoby szacuje się na 861 tysięcy ton

Zarząd PG Silesia, dyrekcja, kierownictwo, organizacje związkowe i pracownicy PG Silesia złożyli w 45 rocznicę tragicznych wydarzeń z 30 października 1979 roku pod pomnikiem przed wejściem do kopalni wiązanki kwiatów i zapalili znicze. W podziemnym pożarze zginęło wówczas 22 górników.
Honorową wartę zaciągnęli ratownicy górniczy, a hołd poległym złożyli również przedstawiciele czechowickich władz: zastępcy burmistrza Maciej Kołoczek i Paweł Mrowiec oraz sekretarz miasta Grzegorz Wąsik.

W piątek, 18 października zarząd Bumechu poinformował o podjęciu decyzji o rozpoczęciu przygotowań do złożenia wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w kopalni Silesia. Jak wskazano, to działanie ma na celu ochronę interesów pracowników, dostawców, klientów oraz właścicieli PG Silesia.
Jak wskazali przedstawiciele Bumechu w piątkowym raporcie giełdowym, pomimo podejmowania uprzednich działań w przedmiocie restrukturyzacji kosztowej i organizacyjnej, PG Silesia utraciła zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

Czytaj więcej: Ogromne problemy kopalni. Będzie postępowanie restrukturyzacyjne

Nasi partnerzy:    Partner 1      Partner 1      Partner 1       Partner 1

Joomla Templates - by Joomlage.com