Pogoda

Zegar

Kalendarz

Dzisiaj jest: 25 Czerwiec 2026    |    Imieniny obchodzą: Dorota, Łucja, Wilhelm

Cytat dnia

Jest cała ziemia samotności i tylko jedna grudka twojego uśmiechu.

"MKiŚ wydało decyzję o przeniesieniu koncesji na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża Silesia. Koncesja przechodzi z PG Silesia sp. z o.o. w restrukturyzacji do spółki Bumech.

To kluczowy krok dla stabilizacji operacyjnej kopalni. Poza zmianą podmiotu warunki koncesji pozostają bez zmian" - poinformował na X rzecznik MKiŚ.
We wtorkowym komunikacie Bumech, do którego należy PG Silesia, zaznaczył, że przeniesienie koncesji umożliwia kontynuację działalności wydobywczej zakładu.
Podał, że decyzja ws. przeniesienia koncesji "oznacza spełnienie jednego z kluczowych warunków zawartej wcześniej warunkowej umowy dzierżawy zorganizowanej części przedsiębiorstwa PG Silesia", a także że "tym samym umowa wchodzi w życie, co pozwala na formalne przejęcie operacyjnego prowadzenia kopalni przez Bumech".

Sekcja Seniorów przy Związku Zawodowym „KADRA” przy Przedsiębiorstwie Górniczym „SILESIA” w Czechowicach-Dziedzicach informuje wszystkich swoich członków, że na spotkaniu Zarządu w dniu 19 lutego 2026 roku podjęto następujące decyzje:
1. Ustalono termin „Spotkania Wiosennego Seniorów” na dzień 05 czerwca 2026 roku w Dworku „Stara Cynkownia” na ulicy Hutniczej w Czechowicach-Dziedzicach.
2. Spotkanie Barbórkowe „Karczma Piwna” zaplanowana jest na termin listopadowy (dokładna data zostanie podana w późniejszym terminie) najprawdopodobniej także w Dworku „Stara Cynkownia”.
3. Ustalono termin wycieczki jednodniowej „Kraków i okolice” na 11 czerwca 2026 roku.
4. Ustalono termin wycieczki dwudniowej do Poznania na 17 i 18 września 2026 roku.
                                                                                Przewodniczący Sekcji Seniorów
                                                                                          Tadeusz ROSNER

Jest sądowa decyzja na podpisanie umowy dzierżawy kopalni Silesia przez Bumech S.A. Teraz katowicka spółka czeka na przeniesienie koncesji - jest na to czas do 2 marca.
Bumech poinformował o sądowej zgodzie w komunikacie giełdowym w czwartek 19 lutego. Jak czytamy w nim, ""sędzia-komisarz w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, X Wydział Gospodarczy na podstawie art. 129 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 139 ust. 1 prawa restrukturyzacyjnego postanowiła wyrazić zgodę na zawarcie umowy dzierżawy zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki pod nazwą Przedsiębiorstwo Górnicze SILESIA".
W skład spółki "wchodzi zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na wydobywaniu i przeróbce mechanicznej węgla kamiennego w Czechowicach-Dziedzicach na warunkach określonych w złożonym przez zarządcę do Sądu wniosku oraz projekcie umowy dzierżawy".
- Tym samym ziścił się jeden z dwóch warunków niezbędnych do wejścia w życie umowy dzierżawy, o której mowa powyżej - przekazał Buemch S.A.

Czytaj więcej: Bumech o krok od dzierżawy kopalni Silesia. Jest ważna decyzja

Spółka Bumech, która jest właścicielem spółki eksploatującej kopalnię Silesia, poinformowała w czwartek, że podpisała trzyletnią umowę dzierżawy części kopalni. W miarę spełnienia warunków umowy przejście na Bumech zakładu pracy, w tym wszystkich jego pracowników, nastąpi 2 marca tego roku.
Grupa Bumech, właściciel spółki Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia, informowała 8 grudnia ub. roku o ofercie dzierżawy zorganizowanej części PG Silesia. Bumech zadeklarował też przejęcie wybranych pracowników w trybie art. 23(1) Kodeksu pracy.
7 stycznia Bumech informował o umorzeniu przez sąd zakończenia restrukturyzacji spółki PG Silesia. Ten krok, a następnie dzierżawa przez Bumech zorganizowanej części PG Silesia, mają otwierać drogę do realizacji porozumienia ws. zabezpieczenia pracowników Silesii, zawartego w Katowicach pod koniec grudnia ub. roku.
W opublikowanym w czwartek raporcie bieżącym Bumech poinformował o podpisaniu umowy dzierżawy kopalni Silesia, jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa PG Silesia, w skład której wchodzi zespół składników przeznaczonych do prowadzenia działalności polegającej na wydobywaniu i przeróbce węgla kamiennego.
Umowę zawarto na 36 miesięcy, licząc od jej wejścia w życie, co nastąpi po spełnieniu dwóch warunków. PG Silesia ma do 2 marca br. przedłożyć Bumechowi zgodę sędziego komisarza na zawarcie umowy, a organ koncesyjny przenieść w tym czasie koncesję wydobywczą PG Silesia na Bumech.

Czytaj więcej: Bumech podpisał umowę dzierżawy

Nasi partnerzy:    Partner 1      Partner 1      Partner 1       Partner 1

Joomla Templates - by Joomlage.com