Pogoda

Zegar

Kalendarz

Dzisiaj jest: 25 Czerwiec 2026    |    Imieniny obchodzą: Dorota, Łucja, Wilhelm

Cytat dnia

Jest cała ziemia samotności i tylko jedna grudka twojego uśmiechu.

Na powierzchnię nie wyjechało kilkudziesięciu górników kopalni Silesia. Rozpoczął się. Górnicy protestują przeciwko planowanym zwolnieniom i braku wypłaty nagrody barbórkowej. Związkowcy zorganizowali konferencję, podczas której mówili o postulatach i sytuacji na kopalni.
PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach jest największą prywatną kopalnią węgla w Polsce. Jej udział w polskim rynku w 2022 roku to 3 proc. w produkcji węgla energetycznego i 2,3 proc. w produkcji węgla kamiennego łącznie. Pod koniec listopada zarządca masy sanacyjnej Silesii zawiadomił związki zawodowe o zamiarze zwolnień grupowych. Dotyczyłyby one ponad 750 górników.
W poniedziałek 22 grudnia rozpoczęło tam protest kilkudziesięciu pracowników.
- Część naszych pracowników po zmianie nocnej odmówiła wyjazdu na powierzchnię. To była grupa siedmioosobowa, ale teraz protest się rozrasta nie tylko na dole, ale i na powierzchni - mówił podczas konferencji prasowej Grzegorz Babij, szef NSZZ Solidarność w PG Silesia. - Protest ma związek przede wszystkim z traktowaniem pracowników PG Silesia w sposób inny niż pracowników pozostałych kopalń. Chodzi tu głównie o to, że nasi pracownicy nie zostali objęci osłonami wynikającymi z przyjętej ustawy górniczej.

Czytaj więcej: Podziemny protest w kopalni

Spółka Bumech S.A. złożyła zarządcy masy sanacyjnej Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia ofertę dzierżawy czechowickiego zakładu. Ponadto, jak przekazał właściciel kopalni, 5 grudnia do Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach - X Wydział Gospodarczy wpłynęło pismo zarządcy masy sanacyjnej PGS zawierające wniosek o umorzenie postępowania sanacyjnego.
Informację o złożeniu przez Bumech oferty dzierżawy kopalni Silesia spółka opublikowała w komunikacie giełdowym w poniedziałek 8 grudnia. Została ona przedstawiona zarządcy masy sanacyjnej zakładu.
- W ofercie zadeklarowano dzierżawę kopalni, działającej jako zakład górniczy w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku "Prawo geologiczne i górnicze" oraz jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55(1) Kodeksu cywilnego - przekazał Bumech.
Dzierżawie miałby podlegać zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia regulowanej przez "Prawo geologiczne i górnicze" działalności gospodarczej, polegającej na wydobywaniu węgla kamiennego oraz działalności pochodnej.

Czytaj więcej: Bumech chce wydzierżawić Silesię. Jest wniosek o umorzenie postępowania sanacyjnego

 

 

 

 

 

Sekcja Seniorów przy Związku Zawodowym KADRA przy PG SILESIA w dniu 21 listopada 2025 roku, od godz. 15 00, gościła w Dworku EUREKA na Karczmie Piwnej swoich członków oraz znamienitych gości. Spotkanie rozpoczął Przewodniczący Sekcji Tadeusz ROSNER, witając serdecznie wszystkich przybyłych. Wspomniał niezwykle ciepło tych Gwarków, którzy niestety odeszli na „wieczną szychtę”. Seniorów zawsze interesowało to, co obecnie dzieje się w naszej starej kopalni, dlatego poproszono Przewodniczącego ZZ KADRA Tomasza SZPYRKĘ o kilka zdań w tym temacie. Następnie nasz serdeczny przyjaciel, Kustosz Czechowickiej Izby Regionalnej przedstawił zebranym zaawansowanie prac nad powstającą biografią Kopalni SILESIA mającą roboczy tytuł „Gruba na Żebraczy”, obejmującą swoim zakresem czasy od samego jej początku po dzień dzisiejszy.
Następnie rozpoczęto wspaniałą zabawę pod bacznym okiem WYSOKIEGO A W SPRAWACH PIWNYCH NIGDY NIE OMYLNEGO PREZYDIUM, któremu przewodniczył Prezes Andrzej ROEHRICH. 
Na wesołych śpiewach, pojedynkach piwnych, a także „chrztach piwnych” gości upłynął szybko czas, Żegnając się Gwarkowie, tradycyjnie składali sobie obietnice spotkania się w roku przyszłym.

Nasi partnerzy:    Partner 1      Partner 1      Partner 1       Partner 1

Joomla Templates - by Joomlage.com